Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepychanki władz Radomia i wojewody mazowieckiego w sprawie pomocy dla uchodźców. Wciąż nie ma umowy

Janusz Petz
Janusz Petz
O problemach związanych z umową z wojewodą mówi sekretarz miasta Michał Michalski, obok wiceprezydent miasta Mateusz Tyczyński.
O problemach związanych z umową z wojewodą mówi sekretarz miasta Michał Michalski, obok wiceprezydent miasta Mateusz Tyczyński. Janusz Petz
Wciąż nie ma podpisanego porozumienia pomiędzy wojewodą mazowieckim a władzami Radomia w sprawie organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - Ale nie oglądamy się na wojewodę, nikogo nie pozostawiamy bez pomocy - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński. Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał w tej sprawie oświadczenie.

- 25 lutego otrzymaliśmy polecenie od pana wojewody nakazującego realizację zadania zapewnienia uchodźcom miejsc kwaterunkowych, wyżywienia oraz pomocy psychologicznej. Pamiętajmy, że jest to zadanie rządowe. Następnego dnia został przysłany do nas wzór porozumienia dotyczący finansowania zadania i zwrotu pieniędzy za jego wykonanie. To jest działanie nagłe i kryzysowe, tymczasem wojewoda pozostał w wewnętrznej sprzeczności ze swoim poleceniem, bo wskazuje, że trzeba to zrobić w trybie zamówień publicznych. Ten tryb oznacza, że takie miejsca będziemy mogli uruchomić dopiero za trzy tygodnie - powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz miasta Michał Michalski.

Miasto zaproponowało skorzystanie z trybu zamówienia z wolnej ręki. Taki tryb pozwoliłby szybko uruchomić miejsca noclegowe, bo w Radomiu zgłoszono chęć oddania dla uchodźców w sumie prawie 400 takich miejsc. Wojewoda jednak odmówił. - Apelują do wojewody o jak najszybszą zmianę trybu, a my ze swojej strony deklarujemy, że jak najszybciej uruchomimy miejsca noclegowe. Grajmy do jednej bramki - powiedział Michał Michalski.

Wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński zapewniał natomiast, że mimo braku porozumienia nikt z ukraińskich uchodźców nie pozostanie bez opieki. - Nie oglądamy się na wojewodę, ani na nikogo innego. W punkcie informacyjnym w Kamienicy Deskurów pomogliśmy już 950 osobom. Bez żadnego systemu centralnego, bez instrukcji. Nie wprowadzajmy do tego wątków politycznych. Dziś mamy wojnę. Róbmy to wspólnie, tak, żeby tym ludziom pomagać. Dzisiaj nikt nie zostaje bez dachu nad głową, nikt nie zostaje głodny, nikt nie zostaje bez ubrania - powiedział Mateusz Tyczyński.

W odpowiedzi na powyższe Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał w piątek oświadczenie. Pełną jego treść publikujemy poniżej:

W nawiązaniu do informacji przedstawionych na konferencji prasowej zastępcy Prezydenta Miasta Radomia Mateusza Tyczyńskiego uprzejmie informuję, że wszystkie samorządy dostały takie same polecenia oraz treści porozumienia w zakresie organizowania miejsc pobytu dla uchodźców. Wszystkie samorządy oprócz Miasta Radomia podpisują je i nie zgłaszały zastrzeżeń. Obecnie priorytetem jest sprawne uruchamianie miejsc pobytu dla cudzoziemców i Miasto Radom powinno wykonywać to zadanie – nie ma przeszkód formalnych, aby to realizować i jest to realizowane przez inne samorządy na Mazowszu.
Słowa zastępcy Prezydenta Radomia informujące o tym, że inne samorządy dostały zgodę na zastosowanie trybu zamówień z wolnej ręki w zakresie przygotowania miejsc noclegowych – nie są zgodne z rzeczywistością.
Jednostki Samorządu Terytorialnego są zobowiązane do współdziałania w zarzadzaniu kryzysowym z Wojewodą, jako organem koordynującym działania. Na podstawie własnych ustaleń i zadeklarowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego możliwości zorganizowania miejsc zakwaterowania oraz wyżywienia, a także wsparcia psychologicznego i pomocy socjalnej, Wojewódzkie Centrum Zarzadzania Kryzysowego utworzyło bazę dostępnych i możliwych do uruchomienia miejsc zakwaterowania oraz podmiotów, które mogą realizować świadczenia. W oparciu o zebrane informacje i w miarę dynamicznie zmieniającej się sytuacji Wojewoda Mazowiecki, na podstawie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wydaje m.in. jednostkom samorządowym polecenia zorganizowania miejsc zakwaterowania lub określonych świadczeń.
Jednostki Samorządowe podpisują z Wojewodą porozumienia, które określają zasady i tryb finansowania poleconych zadań oraz są podstawą rozliczania środków z uruchomionej na ten cel przez Radę Ministrów rezerwy ogólnej, której dysponentami są wojewodowie.
Samorządy również mają podstawę do finansowania miejsc pobytu – mogą uruchomić własną rezerwę celową. Potwierdziła to interpretacja RIO, która została wysłana do wszystkich samorządów. Tak więc jeśli władze Radomia nie chcą skorzystać z zaproponowanego porozumienia, które określa zasady przekazywania środków przez Wojewodę, mogą realizować zadanie we własnym zakresie.
Dzięki współpracy Wojewody z samorządami udaje się na bieżąco udzielać wsparcia tysiącom uchodźców, którzy zostali skierowani do miejsc zakwaterowania, a także jest im udzielana pomoc w punktach recepcyjnych oraz pomoc humanitarna.
Wszelkie bieżące informacje o działaniach na bieżąco publikujemy na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, zachęcamy do śledzenia komunikatów na stronie internetowej urzędu Pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy – działania Wojewody:

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto